Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego są dobrą okazją, by zadbać o język ojczysty. Warto pamiętać, że język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury i doświadczeń. W naszej szkole rozpoczęto ten dzień od obejrzenia prezentacji multimedialnej, podczas której uczniowie przypomnieli sobie historię tego święta. Dowiedzieli się między innymi, jak przebiegał proces różnicowania się języków, poznali historię kształtowania się przez wieki języka polskiego. Uczniowie zdobyli także wiedzę o gwarach i dialektach, które występują na terenie naszego kraju.
Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Najwięcej osób ma problem z poprawną ortografią i interpunkcją, dlatego w tym dniu, uczniowie wszystkich klas podzieleni na grupy, wykonywali różnorodne zadania mające na celu utrwalenie pisowni wyrazów z trudnościami. Pracowali metodą stacji zadaniowych. Jest to jedna z ciekawszych metod aktywizujących, która polega na zmienności zadań, sposobu ich wykonywania oraz na dosłownej zmianie miejsca pracy. Uczniowie samodzielnie kontrolowali poprawność wykonania zadań, porównując wynik swojej pracy z odpowiedziami znajdującymi się w stacji kontrolnej. Zadania były zróżnicowane, polegały między innymi na poprawieniu błędnych form wyrazów, ułożeniu, na podstawie Ustawy o Języku Polskim, zasad, którymi powinny się kierować osoby dbające o język ojczysty. Rozpoznawali także znaczenie związków frazeologicznych, wykonywali różne ćwiczenia kaligraficzne i ortograficzne. Na zakończenie uczniowie klasy VII wykonali plakat, na którym umieścili hasła zachęcające do dbania o język ojczysty. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkową zakładkę do książki, na której widnieją słowa naszego rodzimego poety: ,,A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.
Franciszek Ksawery Dmochowski


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!