Logo SP w Przepałkowie

Szkoła Pamięta

Ocena 0/5

„Szkoła pamięta”

 

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej, która odbywa się w okresie, gdy wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się na kartach historii. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności — szczególnie tych związanych z historią naszego regionu i lokalnej społeczności.

 

W dniu 3 listopada udaliśmy się szkolnym autobusem do Komierowa, gdzie na cmentarzu odwiedziliśmy groby mieszkańców zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Poznaliśmy również historię nieznanego żołnierza, który poległ 1 września 1939 roku w obronie ojczyzny i spoczywa w grobie obok kaplicy. Choć jego nazwisko nie jest znane, wiele o nim dowiedzieliśmy się z opowieści naszego nauczyciela historii, Sławomira Maniawskiego.

Ksiądz proboszcz dr Krzysztof Węsierski odmówił tradycyjną modlitwę za zmarłych połączoną z katechezą, a my zapaliliśmy znicze, oddając hołd poległym. Żołnierz ten należał do kampanii kolarzy 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty.

Następnie udaliśmy się do Wałdowa, gdzie przy tablicy pamiątkowej na ścianie kościoła zapoznaliśmy się z długą listą nazwisk mieszkańców parafii, którzy zginęli z rąk okupanta niemieckiego w latach 1939–1945. Na przykościelnym cmentarzu odwiedziliśmy grób ppor. Jana Kumy „Okonia”, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Akcji „III Most”, mieszkańca wsi Olszewka. Wielu z nas pamięta jego wizyty w naszej szkole, podczas których opowiadał o dramatycznych wydarzeniach i zadaniach, za które był odpowiedzialny.

 

Na grobach i przy tablicy upamiętniającej poległych zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę, oddając cześć tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny.

https://www.facebook.com/share/p/1DnxiPgsbV/

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności