Lekcja chemii z suchym lodem
Lekcja chemii z suchym lodem - efekt WOW
Uczniowie klasy VII i VIII mieli dzisiaj okazję przeprowadzić doświadczenia z suchym lodem i na własne oczy zobaczyć proces sublimacji.
Suchy lód, to nic innego jak dwutlenek węgla w postaci stałej. Powstaje, gdy gaz zostanie bardzo mocno schłodzony – aż do temperatury około -79∘
To naprawdę ekstremalne zimno!
Dla porównania: zwykły lód z zamrażarki ma około
−18∘, więc suchy lód jest ponad cztery razy zimniejszy.❄️
Najciekawsze w suchym lodzie jest to, że nie topnieje tak jak zwykły lód. Zamiast zmieniać się w wodę, SUBLIMUJE czyli od razu przechodzi ze stanu stałego w gazowy. Właśnie dlatego nazywa się go „suchym” – po jego użyciu nic nie kapie, nie zostaje żadna mokra plama.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!